X
تبلیغات
همه چی در همه - دروس سوم راهنمایی

بسمه تعالی
پاسخ نامه ی درس آمادگی دفاعی
پاسخ پرسش های صفحه ی 4 صفحه ی 1

1- فرار – ایجاد سروصدا – تهاجم متقابل – تغییر رنگ

2- مقابله با سنگ – استفاده از سلاح سرد – استفاده از سلاح گرم – مقابله با موشک ومقابله با ماسک دربرابر حمله های شیمیایی .
3- برای حفظ جان خود
4- دفاع
5- دفاع عبارت است از مقابله ی موجود زنده در برابر خطری که جان وهستی اورا تهدید می کند .
6- انسان با تغییر در روش خود شیوه ی دفاعی را تغییر می دهد درحالی که دفاع حیوانات در هر زمان یکسان است . علت این است که انسان دارای اراده وعقل است وبهترین راه را انتخاب می کند .
7- دفاع آگاهانه ودفاع غریزی
پاسخ ادامه ی جدول در صفحه ی 6
8- به علت تصرف سرزمین هایشان از خانه ی خود دور شده بودند – خسارت های سنگین اقتصادی را متحمل شدند – از دست دادن عزیزانشان
9- تغییر در انواع سلاح ها وتبدیل شدن سلاح های سرد به گرم واختراع سلاح های دور برد وکشتارجمعی مثل سلاح های شیمیایی واتمی .
10- قوه مجریه ( دولت ) ونیروهای نظامی ( هوایی – دریایی وزمینی )
11- نیروهای مردمی

پاسخ فعالیت های تکمیلی صفحه ی 7
1- نمونه پیام امام خمینی (ره) : هر انسان مخلص متعهدی که آمادگی دفاعی را لازمه ی حیات جامعه ی اسلامی بداند در نزد خدا آبرو دارد .
-- نمونه پیام مقام معظم رهبری : در دنیایی که سلطه گری یک امتیاز محسوب می شود ملت ما باید قادر به دفاع از خود باشد .
2- قرآن – احادیث وروایات پیامبران وائمه ی معصوم (ع) – قانون اساسی
جواب سوال 3
آیات قرآن سوره ی حج :آیه ی 40- سوره ی انفال : آیه ی 60
قانون اساسی ماده ی 11 : اصل سوم قانون اساسی

پاسخ خود آزمایی صفحه ی 8و9
1- الف – دفاع انسان آگاهانه ب – دفاع حیوان غریزی یا ناآگاهانه

2- 1- پرتاب فلاخن 2- فرد درحال پرتاب تیر وکمان 3- صحنه ی جنگ سرد فرد سوار براسب 4- رزمندگان درحال حمل سلاح گرم 5- جنگ نوین موشکی وشیمیایی
3- این متن بیان می کند که انسان برای دفاع به ابزار نیاز دارد وبرای به دست آوردن آمادگی کامل در برابر خطرات باید به جدید ترین سلاح ها مجهز شود تا قدرت او افزایش یابد .
4- نقش کاپیتان : به علت تجربه وتوانایی در هماهنگ کردن تیم دفاع وحمله را هدایت می کند .در واقع وظیفه ی او رهبری گروه است .
نقش دروازبان وبازیکنان دفاعی : جلوگیری وخنثی سازی طرح های هجومی حریف است .

عوامل موثر در پیروزی : 1- فرماندهی خوب فرمانده وکاپیتان 2- آمادگی قبلی بازیکنان ورزمندگان 3- خوب عمل کردن به نقش ها 4- همکاری با یک دیگر 5- حرف شنوی اعضای زیر مجموعه

پاسخ پرسش های صفحه ی 10
1 الف – جمعی وخود جوش هستند ب – انگیزه ی غیر مادی دارند پ- دارای سازمان اجتماعی است . ت- از امکانات ملی ومردمی استفاده می کند ث- این نیرو فقط به امور نظامی نمی پردازد بلکه در حرکت های اجتماعی وتوسعه ای نقش آفرین هستند .
2 بسیج
3 نیروی عظیم بسیج که به فرمان امام تشکیل شد ودر بسیاری از عملیات های بزرگ ارتش عراق را ناکام کرد .
1- پاسخ کلمات وتصاویر صفحه ی 11 صفحه ی 2
الف بسیج چیست : بسیج تشکیلاتی است که تمام مردان وزنان مومن با انگیزه وتوانمند جامعه اسلامی را که قادر به دفاع از انقلاب وکشور هستند شامل می شود .
بسیجی کیست : بسیجی کسی است که با برخورداری از زمینه های اعتقادی وفکری لازم آمادگی حضور در صحنه های گوناگون دفاعی – فرهنگی – سیاسی وسازندگی کشور را داشته باشد
ب دانش آموزانی که به منظور کمک به هزینه های دفاع مقدس تصمیم گرفته اند تا اندوخته های نقدی خود را تحویل مسئولین مربوطه دهند .
پ در این دو تصویر مردان وزنان مومن وبا انگیزه را مشاهده می کنیم که آمادگی خود را برای دفاع از کشورشان اعلام می نمایند .
پاسخ سوال صفحه ی 12
2 آمادگی وحضور نیروهای مردمی برای رسیدن به یک هدف مشترک ومشخص است .
پاسخ پرسش های صفحه ی 13
1 الف – ارتش ب – سپاه پ- ستاد جنگ های نامنظم ت- بسیج مردمی
2 فرمانده ی سپاه خرمشهر وآبادان (شهید جهان آرا )به همراه سایر پاسداران با سلاح هایی که در اختیار داشتند مردم را مسلح کردند ومدت 35 روز در برابر ارتش متجاوز عراق مقاومت کردند .
3 الف – مردم قوی ترین وکارآمد ترین نیروی دفاعی به شمار می ایند ب- کم کردن اثر تجهیزات پیشرفته ی نظامی دشمن پ- خلاقیت وسازندگی در عرصه ی تجهیزات نظامی ت- تشکیل هسته های مقاومت مردمی
پاسخ پرسش های صفحه ی 14
1 مهاجمان گروهی از مزدوران وابسته به بیگانه بودند
2 الف - جنگل های آمل به علت برخورداری از درختان انبوه از نظر نظامی برای استتار مناسب بود . چرا که حتی شناسایی هوایی منطقه ممکن نبود . ب – جنگل های آمل به تهران نزدیک بود پ- جنگل های آمل به علت داشتن پستی وبلندی هر گونه بمباران را بی اثر می کرد .
3 بسیاری از دانش آموزان به طور دسته جمعی به محل در گیری رفتند وبه نیرو های دفاعی کشورمان کمک رسانی کردند . همچنین در آرام سازی وپاک سازی محیط نقش مهمی ایفا کردند .
پاسخ فعالیت های تکمیلی صفحه ی 15 ( پاسخ دایره در جدول زیر )
ردیف عبارت مفهوم
1 همکاری با دولت در امر توسعه ومشارکت مردم در سازندگی وعمران سازندگی
2 گسترش وتعمیق فرهنگ وتفکر بسیجی دربین مردم فرهنگی
3 همکاری با نهادهای اجتماعی مانند نهضت سواد آموزی و سازمان تامین اجتماعی اجتماعی
4 فعالیت پشتیبانی وامداد رسانی در حوادث امداد رسانی
5 همکاری با وزارت بهداشت ودرمان برای افزایش سطح جسمی وروانی جامعه ومقابله با سلاح های میکروبی بهداشت ودرمان
6 گسترش مشارکت مردم در امنیت داخلی امنیتی
7 ایجاد آمادگی دفاعی دفاعی
8 تقویت وحدت وهم بستگی ملی سیاسی
پاسخ جدول صفحه ی 16
سخنان مقام معظم رهبری سخنان امام خمینی (ره)
الف – بسیج یعنی جوانان آماده به کار ب – بسیج یعنی فرهنگ آزادی پ- بسیج یعنی جوانان پاک ت- بسیج یعنی فرهنگ معنویت الف – بسیج مصداق کامل فداکاری است ب- بسیج مصداق عشق به ذات خدا است پ- بسیج لشکر مخلص خداست ت- نام ونشان بسیجیان در این است که گمنام بمانند .
پاسخ پرسش های صفحه ی 17
1 الف – افراد معتقدی بودند وبه درجه ی بالایی از مقام های علمی واخلاقی رسیده بودند ب – در معاشرت با خانواده ودوستان رفتاری شایسته داشتند . پ- در برخورد با سختی ها ومشکلات بسیار صبور وازخود گذشته بودند . ت – بیش از انتظار دیگران به خواسته های اطرافیان پاسخ می دادند
2 اسوه ها برای اسوه شدن یک شیوه را انتخاب نکرده اند وهریک به روشی اسوه شده اند . مهم این است که به دانش آموز ان تفهیم شود اسوه شدن یک عمل غیر ممکن نیست .
3 شهید چمران - شهید همت - شهید باکری - شهید صیاد شیرازی - شهدای محل زندگی دانش آموزان

پاسخ های تحقیق کنید صفحه ی 17 صفحه ی 3
1- بسیج کلمه ی آشنا برای تک تک افراد این ملت است . بسیج لشکر مخلص خداست که دفتر تشکیل آن را همه ی مجاهدان از اول تا آخر امضا کرده اند
2- حضور بسیجیان قدیمی در کنار نسل جوان بسیجی باعث می شود که فرهنگ وتفکر آنان به همان شکلی که در جنگ وجودداشت به نسل بعدی انتقال یابد وآداب ورسوم بسیجی از نسل اول به نسل جدید منتقل شود .
3- دانش آموزان می توانند شهدای برجسته ی جنگ را انتخاب کنند ودرباره ی آنها تحقیق کنند . همچنین می توانند درباره ی یکی از شهدای محل زندگی (شهر – روستا – محله ی خود ) تحقیق کنند .

پاسخ پرسش های صفحه ی 18
1 بله – اگر اطلاعات دریافتی به هر علت خدشه دار باشد مسلما در برداشت خود دچار اشتباه خواهیم شد .
2 خیر - ناامنی می تواند درخانواده وجامعه یا در سطح بین المللی حادث شود .فوت یکی از اعضای خانواده – شیوع مواد مخدر در جامعه وسوراخ شدن لایه ی اوزن از مصادیق ناامنی در خانواده وجامعه وسطح بین المللی هستند .
3 بلافاصله پس از درک ناامنی احساس ترس ووحشت وهیجان به افراد دست می دهد . براثر احساسات ایجاد شده ممکن است ناتوانی هایی در تصمیم گیری – بی قانونی ورفتارهای غیر معقولانه به وجود آید وموجب آسیب های جدی جانی ومالی شود .

پاسخ خود آزمایی صفحه ی 19
1 الف – ناامنی اقتصادی ب – ناامنی نظامی پ – ناامنی فرهنگی – اجتماعی
2 بله – وجود یک نوع ناامنی موجب بروز ناامنی در زمینه های دیگر خواهد شد . مثلا ناامنی اقتصادی ناامنی های فرهنگی واجتماعی رابه دنبال خواهد داشت .
3 اقدام مسئولان – الف – برنامه ریزی دقیق در زمینه های اجتماعی – اقتصادی – سیاسی ونظامی ب – نظارت براجرای برنامه های پیش بینی شده
اقدام مردم - الف – سعی در افزایش آگاهی از قوانین ومقررات جامعه ب – التزام عملی به رعایت قوانین ومقررات جامعه

پاسخ پرسش های صفحه ی 20
1 مکان منظم
2 نظم وزیبایی وهماهنگی بین اجزا
3 چون انسان فطرتا بی نظمی را دوست ندارد .
4 الف – بی نظمی باعث هدر رفتن وقت وانرژی می شود ب – بی نظمی باعث اشکال در رسیدن به هدف می شود پ – بی نظمی موجب آشفتگی روحی می شود ت – بی نظمی موجب کاهش استفاده از امکانات مادی ومعنوی می شود

پاسخ پرسش های صفحه ی 21
1 الف – اجرای مقررات برای همه یکسان است ب – تمامی افراد از یک نفر دستور می گیرند پ- احترام به همدیگر تابع مقررات خاصی است ت – تشویق برای یک نفر اما تنبیه برای همه است
2 الف – تشکیل صف یا ستون ب – از جلو نظام پ – خبردار ت – به چپ چپ ث – به راست راست ج – عقب گرد
3 الف – از بروز خسارت احتمالی جانی ومالی جلوگیری می کند ب – افراد به خود متکی می شوند پ – روحیه ی مسئولیت پذیری افراد تقویت می شود ت – افراد نسبت به خود اعتماد به نفس پیدا می کنند .
4 یعنی اگر در محیط آموزشی تلاش بیش تری صورت گیرد وفرد آموزش های لازم را ببیند واز لحاظ جسمی ومهارتی وذهنی آماده باشد در مقابله با دشمن موفق تر است .
پاسخ تصاویر وسوالات صفحه ی 22و23 درجدول صفحه ی 24
5 1- خبردار 2- ازجلونظام 3- به چپ چپ 4- به راست راست 5- عقب گرد 6- آزادباش 7- درجاقدم رو 8- پیش فنگ 9- دوش فنگ 10- دست فنگ 11- پافنگ
6 دو نوع 1- جمعی وفردی 2- با سلاح وبدون سلاح
7 1- فرمان 2- فرمان ده 3- فرمان بر
8 حرکات نظام جمع (آداب نظامی ) (جواب قسمت اول سوال هشت 8 ) قسمت دوم سوال 8 حذف شود .
ادامه جدول صفحه ی 24 صفحه ی 4
9 نظم در افراد نهادینه می شود – آموزش این حرکات به بافت بدنی فرد نظم می دهد – روحیه ی اطاعت پذیری وهمکاری با گروه در افراد تقویت می شود .
10 هر چه شرایط پر خطر تر وآسیب آفرین تر باشد اجرای مقررات ونظم صدمات وخطرات را کاهش می دهد وافراد را بیش تر مصون می دارد . تمرین نظام جمع در طولانی مدت نظم پذیری در تمامی امور ورعایت نظم در شرایط مختلف رابه افراد آموزش می دهد .
پاسخ( الف ) صفحه ی 25
عوارض طبیعی عوارض غیر طبیعی
نتیجه ی بحث کلاس 1- بلندی ها 2- آب ها 3- گودی ها 4- سرزمین های هموار 1- تونل 2- جاده 3- سد 4- پل 5- راهها 6- ساختمان ها
پاسخ قسمت ( ب ) صفحه ی 25
1 الف – برای حفظ جان افراد در زمان دفاع وحمله وشرایط بحرانی استفاده می شود
2 ب – با استفاده از آن می توان خود را به دشمن نزدیک یا دور کرد
3 پ – با استفاده از آن می توان به موقع از استتار واختفای مناسب سود برد
4 ت – با استفاده از آن می توان در سنگر بندی ومانور کردن در منطقه قدرت تصمیم گیری واجرا داشته باشند
5 ث- سربازان می توانند با شناخت پدیده ها دستورات فرمانده را درک کنند

پاسخ ببینید وبگویید صفحه ی 27
جواب سوال 1 - نتیجه ی بحث کلاس : بله – انسان با الگوگیری از مصادیق موجود در طبیعت در زمان حمله یا دفاع خود رابا طبیعت همرنگ می سازد . حیوان هم در مقابله با خطر خود را با طبیعت همرنگ می کند .
پاسخ سوال 2 بله
تصویر الف دربعضی از تصاویر انسان ابزارهای نظامی وجنگی را همرنگ محیط می کند . ( استتار )
تصویر ب در بعضی دیگر از تصاویر حیوان یا انسان به کمک طبیعت پنهان می شود . (اختفا )
پاسخ سوال 3
گروه الف – استتار
گروه ب - اختفا
پاسخ سوال 4
این شیوه های دفاعی در جنگ های مختلف شهری ومرزی ودریایی و زمینی بسیار موثر است وحتی در برابر انواع خطرات طبیعی نیز دفاعی مناسب ومفید به شمار می روند .

پاسخ پرسش صفحه ی 28
1 الف – ممکن است فقط بازرسی بدنی انجام گرفته باشد . ب – ممکن است وسیله ی نقلیه به دقت بازرسی نشده باشد .
2 موجب تخریب یا خسارت جبران ناپذیری می شد .
3 اگر شی مشکوک جزء مواد مخدر بود می توانست به اختلال روانی جوانان ختم شود . اگر جزء بسته های انفجاری بود جان افراد زیادی رابه خطر می انداخت .
4 الف – به وجود آمدن ناامنی ب – به خطر افتادن جان ومال افراد پ – به وجود آمدن روحیه ی خلاف کاری .
پاسخ فعالیت صفحه ی 29
1 سلاح برتا
2 سلاح کلت برتا
3 سلاح ژ-3
4 سلاح کلاشینکف
پاسخ سوال 2 صفحه ی 30
1 سرعت بیشتر
2 دقت با لاتر
3 قابل استفاده بودن در هر شرایط (شب وروز )
4 خفیف بودن صدا 5 کم وزن بودن
پاسخ پرسش های صفحه ی 31 ( جواب سوال 1) صفحه ی 5
1 ایجاد رعب ووحشت در بین افراد در منطقه
2 به کارگیری تمامی افراد وامکانات برای مداوای مجروحان
3 تلفات زیاد وسنگین
4 کاهش خسارت های فیزیکی کادر 5 راحذف کنید)
پاسخ سوال 2
گاز – الف – چون حجم زیادی را در بر می گیرد ب – زود برجسم اثر می کند پ – قابل رویت نیست ت – زود پخش می شود
پاسخ سوال 3
الف – بینی – چشم – پوست – دهان – دستگاه تنفسی
ب – از طریق حس بویایی
پ – خیر اثرات هریک از آن ها متفاوت است .
جواب قسمت (ت) صفحه ی 32
الف خارج شدن از فضاهای سرپوشیده
ب رفتن به بلندی
پ خیس کردن پارچه وگذاشتن آن در جلوی دهان وبینی
ت استفاده از ماسک و مراجعه به مراکز در مانی
پاسخ فعالیت های تکمیلی صفحه ی 32
شما دانش اموزان می توانید از مجروحان سلاح شیمیایی وکتاب ها وزندگی نامه ی شهدایی که به واسطه ی سلاح شیمیایی به شهادت رسیده اند برای فعالیت تکمیلی استفاده کنید .
درس پنجم (پدافند غیر عامل )
طرح دو (2) سوال در صفحه ی 33
سوال اول 1- پدافند غیر عامل چیست ؟ به مجموعه کارهایی که با اجرای آن می توان از وارد شدن تلفات جانی به افراد وزیان اقتصادی به تجهیزات وتاسیسات مهم کشور جلوگیری نمود یا آن ها را به حداقل کاهش داد پدافند غیر عامل گفته می شود .
سوال دوم 2- فریب چیست ؟ انحراف ذهن دشمن از اهداف حقیقی ومهم به سمت اهداف کاذب وکم اهمیت .
پاسخ سوال صفحه ی 34
1 ساخت ماکت هایی از تجهیزات نظامی وقراردادن آن ها در مکان های مختلف
2 جابه جا کردن تجهیزات نظامی ونفرات به منظور سردر گم کردن دشمن
3 سوق دادن حملات دشمن به سوی هدف های کاذب به منظور اتلاف توان رزمی آن ها
4 پخش شایعه به منظور انحراف برنامه های دشمن
5 نمایش قدرت نیروهای خودی برای انحراف دقت وتوجه دشمن از هدف اصلی
6 استفاده از خودروهای فریبنده به قصد گمراه کردن دشمن از تعدادنیروهای خودی وخودروهای واقعی
طرح سوال در صفحه ی 34
اختفا واستتار به چه منظور به کار می رود ؟ اختفا ءحفاظت در برابر دید دشمن را تامین می نماید و استتار امکان کشف یا شناسایی نیروها وتجهیزات وتاسیسات وفعالیت ها را کاهش می دهد .
درس ششم
پاسخ پرسش های صفحه ی 36
سوال یک
تصویر 1 پشتیبانی روحی وروانی تصویر 5 پشتیبانی تبلیغاتی
تصویر 2 پشتیبانی غیر نقدی تصویر 6 پشتیبانی روحی وروانی
تصویر 3 پشتیبانی نقدی وغیر نقدی تصویر 7 پشتیبانی نقدی
تصویر 4 پشتیبانی رزمی تصویر 8 پشتیبانی امدادی
تصویر 9 پشتیبانی انسانی
جواب سوال دو 2
مساجد وحسینیه ها – جمعیت هلا ل احمر – پایگاه های بسیج – و شوراهای اسلامی
جواب سوال 3 صفحه ی 36 صفحه ی 6
الف – آماده نمودن خود واطرافیان برای دفاع از کشور ب – مشارکت در کمک های نقدی وغیر نقدی به نهاد هایی که در رابطه با دفاع از کشور فعالیت دارند پ - صرفه جویی در اموری که به دفاع از کشور کمک می کند ت – عضویت در بسیج و گذراندن دوره های آموزش نظامی ث - اعلام آمادگی برای حضور در مناطق جنگی
جواب سوال 4 صفحه ی 37
الف – تقسیم مسئولیت ووظایف ب – برنامه ریزی مدون شده پ – دادن اطلاعات صحیح ت – کنترل ونظارت ث – تهیه ی چک لیست وسایل مورد نیاز ضروری ج – جلوگیری از افرادی که می خواهند سرمایه ایران رابه دیگران بفروشند .
فعالیت تکمیلی صفحه ی 37
برخی از سازمان ها در قالب غیر دولتی مشغول فعالیت هستند مانند ( سازمان حمایت از بیماران خاص – سازمان حمایت از کودکان بی سرپرست – انجمن حمایت از زندانیان ) درباره یکی از آن ها دانش آموزان تحقیق کرده ونتیجه ی تحقیق خود را در جلسه ی بعد به کلاس گزارش دهند .

پاسخ سوالات صفحه ی 40 سوال 1
1 نقشه از چهار رنگ تشکیل شده :
الف – منطقه ی قرمز پر رنگ به معنای خطر خیلی بالا ب – منطقه ی قرمز خطر بالا پ – منطقه ی قرمز کم رنگ خطر متوسط
ت – منطقه ی مایل به سفید خطر پایین
پاسخ سوال 2 صفحه ی 40
2 رودبار ومنجیل (استان گیلان ) طبس (خراسان ) بم (کرمان ) بویین زهرا ( قزوین ) آوج ( قزوین )
پاسخ پرسش صفحه ی 41 سوال 1
1 الف – کسب آگاهی از نحوه ی وقوع زلزله ب – کسب آگاهی از میزان استحکام بخشی از ساختمان ها پ – کسب آمادگی مقدماتی از اقدام های عملی در زمان وقوع زلزله
پاسخ پرسش 2 صفحه ی 41
2 بله الف – کاهش تلفات ناشی از زلزله وحفظ سلامت خود ودیگران ب – کاهش خسارت های ناشی از زلزله وحفظ سرمایه های شخصی وملی پ – بازگشت سریع به حالت اولیه بعد از وقوع زلزله
پاسخ به تصاویر در مورد رعایت نکات ایمنی صفحه ی 42
الف – مقاوم سازی ساختمان ها ورعایت اصول مهندسی ب – محکم کردن وسایل داخل ساختمان ها پ – آموزس وافزایش آگاهی وآمادگی در برابر زلزله
پاسخ فعالیت های تکمیلی صفحه ی 42 سوال 1
1 الف – باید در مورد ضرورت مقاوم بودن ساختمان واهمیت آن برای حفظ جان با والدین خود صحبت کنیم ب – مطالبی راکه دراین کتاب می آموزیم با دوستان وخانواده مطرح کنیم وبه آن ها آموزش دهیم پ – مطالب آموخته شده را در خانه به صورت تمرین انجام دهیم
پاسخ خودآزمایی صفحه ی 42 کتاب
1- تهران – کاشان – کرمان – قزوین – رشت – اردبیل – نیشابور – بیرجند – بندر عباس – یاسوج – تبریز
2- دانش آموزان در تهیه این گزارش این سه نکته را بررسی کنند الف – ساختمان مقاوم ب – محکم بودن وسایل داخل ساختمان پ – آگاهی و آمادگی اعضای خانواده در مورد آمادگی در برابر زلزله
3- الف – مطالب آموخته شده را در خانه به صورت تمرین انجام دهیم ب – مطالبی را که یاد گرفته ایم با دوستان وخانواده مطرح کنیم وبه آن ها آموزش دهیم
4- منظور از شهر ایمن شهری است که در آن ساختمان ها و پل ها وراه ها وسیستم خدمات رسانی آب وبرق وگاز طبق اصول ومقررات صحیح ساخت وساز بنا شده باشد وهمچنین آگاهی وآمادگی دولت ومردم در برابر زلزله به نحو چشمگیری بالا باشد .
پاسخ پرسش صفحه ی 43 سوال 1
1 ایمنی = همکاری + آمادگی + آگاهی
پاسخ سوال 2 صفحه ی 43
2 1- مقاوم سازی ساختمان ها ورعایت اصول مهندسی 2- محکم کردن وسایل داخل ساختمان ها 3- آموزش مردم وافزایش آگاهی وآمادگی آن ها در برابر زلزله

شورای ایمنی در برابر زلزله
پاسخ معلم صفحه ی 44 صفحه ی 7
گروه تدارکات وپشتیبانی گروه نجات وامداد گروه تجسس گروه آتش نشان
پاسخ برای وظایف گروه تدارکات وپشتیبانی صفحه ی 45
1- تهیه مواد غذایی وآب ووسایل ضروری گروه های دیگر 2- ایمن سازی محیط مدرسه 3- توزیع وسایل بین گروه ها 4- تهیه نقشه ی مدرسه 5- تشکیل کلاس های آموزشی برای اعضای گروه های مختلف شورای ایمنی 6- تهیه ی فهرستی از نزدیک ترین مراکز امدادی ودرمانی به همراه شماره ی تلفن وآدرس
پاسخ برای وظایف گروه تجسس صفحه ی 45
1- جست وجو برای یافتن مجروحان وافراد 2- جلوگیری از ورود افرادبه داخل ساختمان 3- انتقال مجروحان به جای مناسب 4-بررسی ساختمان از نظر نشت گاز وقطع برق و شکستن لوله های آب 5- تعیین جای مناسب و غیر مناسب
پاسخ برای وظایف گروه نجات وامداد صفحه ی 45
1- امداد رسانی به مجروحان 2- انتقال مجروحانی که جراحت های عمیق دارند به مراکز درمانی 3- صحبت کردن با بیماران وروحیه و امید دادن به آن ها 4- اسکان دادن مردم وتعیین سرپناه برای آنان
پاسخ برای وظایف گروه آتش نشان صفحه ی 46
1= خاموش کردن آتش 2- بررسی ساختمان از نظر احتمال آتش سوزی 3- بررسی ساختمان از نظر احتمال خطر های بعدی (برق گرفتگی – نشت گاز )
پاسخ سوال برای گروه انتظامات وامنیت صفحه ی 46
1- ایجاد کمربند امنیتی در اطراف منطقه ی حادثه دیده 2- کنترل ورود وخروج افراد در منطقه ی حادثه دیده 3- شناسایی افراد سابقه دار و جلوگیری از سرقت اموال مردم 4- برقراری نظم وهمکاری در کمک رسانی به مردم منطقه ی حادثه دیده 5- حفاظت از اماکن وساختمان های وبانک ها به منظور حفظ اسناد در آن ها
پاسخ پرسش 1 صفحه ی 47
1- سقوط اشیای سنگین مانند قفسه ی کتابخانه و کمد وفایل 2- پرتاب شدن چرآغ های آویزان وتابلو ها ووسایل آزمایشگاه 3- خرد شدن شیشه ها 4- مسدود شدن راه پله ها
پاسخ پرسش 2 صفحه ی 47
تصویر 1 آزمایشگاه – درآزمایشگاه باید مواد سمی و شیمیایی یامواد قابل احتراق به قفسه های قفل دار انتقال یابد - ظروف شیشه ایی از قفسه های بالا به قفسه های پایین منتقل شود – قفسه ها باید با بست های L مانند به دیوار محکم شوند .
تصویر 2 کتابخانه – در کتابخانه جلوی قفسه ها ی باز به وسیله ی تسمه یا چوب بسته شود – محل نشستن دانش آموزان باید از پنجره فاصله داشته باشد – شیشه ها به وسیله سلفون های چسبی یا چسب نواری به صورت ضربدر مهار شوند .
تصویر 3 راهرو – راهرو باید از اجسام اضافی خالی شود و مانعی برای عبور ومرور وجود نداشته باشد .
ایمن سازی خانه (جدول صفحه ی 48)
1- محل نشستن باید دور از پنجره ها وشیشه ها واجسام سقوط کردنی باشند 2- کلیه ی قفسه ها بلند و تابلوها وچراغ های آویزبا بست مناسب محکم شود 3- کابینت ها به دیوار محکم شوند 4- آب گرم کن به دیوار محکم شود 5- اشیای سقوط کننده وسنگین از طبقات بالا به طبقات پایین منتقل شود .
فعالیت تکمیلی صفحه ی 48
با توجه به آن چه آموخته اند دانش آموزان را برای تهیه ی چک لیست نکات ایمنی راهنمایی کنید . دانش آموزان این فعالیت راباید با توجه به مهارت هایی که کسب کرده اند پاسخ دهند . به همسانی در پاسخ نیازی نیست .

پاسخ سوال صفحه ی 49 (درصورت سوال کلمه ی هنگام به کلمه ی بعد از تغییر یابد )
1- قطع خدمات شهری آب وبرق وتلفن 2- ایجاد آتش سوزی 3- تخریب ساختمان هاو راه ها و جاده ها 4- تاخیر در رسیدن نیروهای امداد 5- کمبود موادغذایی ولباس وغیره
پاسخ سوال صفحه ی 49 به وسایل داخل تصویر نگاه کنید (درتصویر کلمه ی هنگام به کلمه ی بعد از تغییر یابد )
وسایل کمک های اولیه مانند چسب زخم – مواد ضد عفونی . وسایل مهار آتش وتجسس مثل کپسول اطفای حریق – بیل وکلنگ – چراغ قوه – رادیو . مواد غذایی وآشامیدنی – پوشاک – غذای کنسرو شده

پاسخ خودآزمایی صفحه ی 49 صفحه ی 8
1- گروه تدارکات وپشتیبانی – گروه نجات وامداد – گروه تجسس – گروه آتش نشان
2- ازپاسخ پرسش 2 صفحه ی 47 استفاده نمایید . (تصویر 1 )
3- از پاسخ پرسش 2 صفحه ی 47 استفاده نمایید . ( تصویر 2)
4- کپسول اطفای حریق – چراغ قوه – بیل وکلنگ – شمع – کبریت – رادیو – طناب .
تهیه ی روز نامه دیواری توسط دانش اموز در سوال تحقیقی پایان صفحه ی 49

پاسخ به تصاویر صفحه ی 50
1-شکستن شیشه ها 2- ریزش ساختمان ها ی نامقاوم 3- ریزش مصالح نمای ساختمان 4- افتادن کمدها وقفسه ها 5- قطع شدن سیم های برق 6- شکسته شدن لوله های گاز.
پاسخ سوال اول صفحه ی 51 (مکان امن به مکان مناسب تغییر یابد )
مکان مناسب به جایی گفته می شود که در زمان وقوع زلزله پناه گیری در آن جا موجب کاهش خطرهای ناشی از زلزله می شود .
پاسخ سوال دوم صفحه ی 51 ( مکان غیر امن به مکان نامناسب تغییر یابد )
اماکن نامناسب به جاهایی گفته می شود که در زمان وقوع زلزله احتمال بروز خطر در آن جا از مکان های دیگر بیش تر است .
پاسخ سوال صفحه ی 53 (به جهت اشتباه در چاپ کتاب - ابتدا این صفحه پاسخ داده می شود سپس دنباله ی آن در صفحه ی 51 )
تصویر 1 مکان مناسب = زیر میز – چهار چوب در – گوشه ی دیوار داخلی . مکان نامناسب = کنار پنجره – کنار بخاری – کنار کمد واشیای سقوط کننده
تصویر 2 مکان مناسب = زیر میز – چهار چوب در – گوشه ی دیوار داخلی . مکان نامناسب = کنار پنجره – کنار قفسه های مواد شیمیایی وسمی – کنار کمد واشیای سقوط کننده
تصویر 3 مکان مناسب = زیر میز – چهار چوب در – گوشه ی دیوار داخلی . مکان نامناسب = کنار پنجره – کنار قفسه های کتاب – کنار کمد واشیای سقوط کننده
تصویر 4 مکان مناسب = وسط حیاط به دور از ساختمان ها ووسایل بازی ودرختان . مکان نامناسب = کنار دیوار – کنار ساختمان و وسایل بازی
تصویر 5 مکان مناسب = کنار دیوار داخلی . مکان نامناسب = کنار پنجره – زیر اجسام قابل سقوط کننده
تصویر 6 مکان مناسب = وجود ندارد . مکان نامناسب = داخل وکنار آسانسور
تصویر 7 مکان مناسب = فضای باز دور از ساختمان . مکان نامناسب = نزدیک پل عابر پیاده – پل روگذر – تیر چراغ برق – درختان – سردر مغازه ها کابل های برق فشار قوی
تصویر 8 مکان مناسب = روی پله در کنار دیوار . مکان نامناسب = کنار نرده ها
تصویر 9 مکان مناسب = دور از وسایل بازی در پارک . مکان نامناسب = روبه روی تاب – زیر میله ها – زیر سرسره ها
پاسخ تصاویر صفحه ی 52 و 54 ( به جهت چاپ اشتباه کتاب این دو صفحه دنباله ی هم می باشند ضمنا باید کلمات امن وغیر امن در کادر های تصاویر صفحه ی 52 حذف شود .
پاسخ شکل 1 طبقه ی همکف = اگر در طبقه ی همکف و نزدیک در خروجی هستید فورا به محیط باز بروید .
پاسخ شکل 2 کلاس درس = در زیر میز یک زانوی خود را زمین بزنید وبایک دست پایه ی عمودی وبا دست دیگر پایه ی افقی میز را بگیرید .
پاسخ شکل 3 چهار چوب در = به در تکیه دهید وبا دو دست چهار چوب مقابل را محکم بگیرید .
پاسخ شکل 4 گوشه ی دیوار = به گوشه ی دیوار تکیه دهید . دیوارهای دو طرف خود را با دست فشار دهید یا همان جا بنشینید وبا استفاده از دست از سر وگردنتان محافظت کنید .
پاسخ شکل 5 راه پله = کنار دیوارهای داخلی راه پله بنشینید یک زانوی خود را روی زمین بزنید واز سر و گردنتان محافظت کنید .
پاسخ شکل 6 کتابخانه = از قفسه های کتاب دور شوید وزیر میز یا چهار چوب در یا گوشه ی کتابخانه پناه بگیرید .
پاسخ شکل 7 آزمایشگاه = اگر می توانید از آن جا خارج شوید . در غیر این صورت از قفسه های حاوی مواد شیمیایی فاصله بگیرید ودر زیر میز یا چهار چوب در یا گوشه ی دیوار پناه بگیرید.
پاسخ شکل 8 محوطه ی مدرسه = از وسایل بازی و ساختمان ها ودیوار ها فاصله گرفته ودر وسط محوطه پناه بگیرید .
پاسخ شکل 9 سالن امتحانات = در جای خود بنشینید سرتان رابه پایین خم کرده وبا دست از آن محافظت کنید .
پاسخ شکل 10 آسانسور = در صورتی که در آسانسور هستید سعی کنید فورا همه ی دکمه ها ی طبقات آن را فشار دهید ودر اولین طبقه از آن جا سریعا خارج شوید .

پاسخ خود آزمایی صفحه ی 55 صفحه ی 9
1- اماکن مناسب داخل آزمایشگاه = زیر میز = چهار چوب در = گوشه ی دیوار . اماکن نامناسب داخل آزمایشگاه = کنارقفسه های مواد شیمیایی وسمی = کنار پنجره واشیای سقوط کننده .
2- کتابخانه = زیر میز = چهار چوب در = گوشه ی دیوار داخلی . اماکن نامناسب داخل کتابخانه = کنارقفسه های کتاب وپنجره .
3- زیر میز می رویم وبا دو دست پایه های افقی وعمودی میز را می گیریم . سر خود را کاملا زیر میز قرار می دهیم وبا حرکت میز با آن حرکت می کنیم . اگر به گوشه ی دیوار داخلی نزدیک بودیم به گوشه ی دیوار تکیه می دهیم وبا دست ها دیوار های دو طرفمان را محکم می گیریم .
4- اگر در راهرو بودیم به کنار دیوارهای داخلی می رویم کنار دیوار می نشینیم سر خود را به طرف پایین خم می کنیم وبا کف دست ها کیف یا کتاب از سر وگردن محافظت می کنیم
5- مکان های مناسب داخل خانه = چهار چوب در – گوشه ی دیوار – زیر میز ( رنگ سبز )
مکان های نامناسب داخل خانه = کنار آینه – کمد – وسایل سقوط کننده – کنار اجاق گاز – نزدیک پنجره – زیر چراغ های آویز(رنگ قرمز )

پاسخ تصاویر 1 تا 10 ( صفحه ی 56 و 57 ) ( سوال زیر صفحه ی 56 کلمه ی هنگام به کلمه ی بعد از تغییر یابد )
تصویر 1 با احتیاط و بدون هجوم با رعایت اصول ایمنی از ساختمان خارج شوید
تصویر 2 به فضای باز به دور از ساختمان ها بروید وهمان جا بمانید .
تصویر 3 از محل های خطرناک مانند کنار ساختمان هایی که تخریب شده اند فاصله بگیرید .
تصویر 4 از تلفن به جز در موارد بسیار اضطراری استفاده نکنید .
تصویر 5 سیم های برق را که بر روی زمین یا دیوار افتاده اند لمس نکنید
تصویر 6 لوله های آب را بررسی کرده وفلکه ی آب را قطع کنید .
تصویر 7 شیر اصلی آب را ببندید .
تصویر 8 فیوز اصلی برق را قطع کنید.
تصویر9 خیابان را برای رفت وآمد نیروهای امداد باز نگه دارید .
تصویر 10 از کلید برق استفاده نکنید .

تعریف مانور آموزشی زلزله صفحه ی 58 ؟ تمرین آموخته های نظری ومهارتی در موقعیت های فرضی جهت کسب تجربه کافی برای مقابله با پدیده طبیعی زلزله را گویند .
پاسخ به تصاویر صفحه ی 58
تصویر 1( بعد از وقوع زلزله ) تصویر 2 ( هنگام وقوع زلزله ) تصویر 3 ( بعد از وقوع زلزله ) تصویر 4 ( قبل از وقوع زلزله ) تصویر 5 ( بعد از وقوع )
تصویر 6 ( بعد از وقوع زلزله ) تصویر 7 ( بعد از وقوع زلزله ) تصویر 8 ( قبل از وقوع زلزله ) تصویر 9 ( هنگام وقوع زلزله )
پاسخ فعالیت تکمیلی صفحه ی 58
الف – گروه های چهار گانه ی شورای ایمنی در برابر زلزله ب – تعدادی دانش اموز برای پناه گیری در اماکن مناسب پ- مجروحان فرضی ( کسانی که پناه گیری صحیح را نمی دانند ) .
پاسخ خود آزمایی صفحه ی 58
الف – پس از اتمام زلزله با رعایت اصول ایمنی از ساختمان خارج شوید . ب – به فضای باز دور از ساختمان ها بروید . پ – از محل های خطرناک فاصله بگیرید ت – از تلفن استفاده نکنید جزء در موارد اضطراری ث – فلکه ی آب وشیر اصلی گاز وفیوز برق را قطع کنید .
پاسخ پرسش 1 صفحه ی 59
1- حفظ پوشش گیاهی منطقه 2- جلو گیری از ساخت وساز واحد های مسکونی در مسیر سیلاب ها 3- استفاده از مصالح ساختمانی ضد نفوذ آب در ساختمان ها 4- پیش بینی راه آب های مناسب برای جمع آوری آب های سطحی .
پاسخ پرسش 2 صفحه ی 60
قبل از وقوع سیل 1- توجه به اطلاعیه های ایمنی رادیو وتلویزیون 2- ذخیره سازی آب آشامیدنی 3- به همراه داشتن پوشاک مناسب 4- جمع آوری اسناد واوراق بهادار 5- شناسایی نقاط مناسب در اطراف منزل در طول مدت جاری شدن سیل
هنگام وقوع سیل 1- حفظ خونسردی 2- قطع جریان آب وبرق وگاز 3- رفتن به نقطه ی مرتفع 4- به همراه بردن پوشاک مناسب
بعد از وقوع سیل 1- توجه به اطلاعیه های ایمنی رادیو وتلویزیون 2- عدم مصرف آب های آلوده 3- دور شدن از منطقه ی سیل زده 4- خودداری از دست زدن به سیم های برق آویزان 5- توجه به خطر ناشی از گزیدگی توسط مار

پاسخ خود آزمایی صفحه ی 60 صفحه ی 10
سوال 2 – علت بروز حادثه ی رعد وبرق = رعد وبرق تخلیه ی بار الکتریکی است . برای برقراری توازن در بارهای مثبت ومنفی درون ابر یا میان دو ابر یا میان ابروزمین رعد وبرق ایجاد می شود . بارهای منفی درون ابر جذب بار مثبت روی سطح زمین می شود وبه همین علت هر جسم که از سطح زمین بالاتر باشند مثلا یک درخت یا یک انسان ایستاده در بیابان به ابر نزدیکتر بوده ومکان مناسبی برای تخلیه ی این بار است .
علت بروز طوفان = اختلاف درجه ی حرارت بین دو منطقه باعث جابه جایی هوا (بالا رفتن هوای گرم وجایگزینی هوای سرد به جای آن ) و وزش باد می شود . اگر سرعت باد ار 120 کیلومتر در ساعت تجاوز کند به طوفان تبدیل می شود .
پاسخ سوال 3 صفحه ی 60
قبل از وقوع طوفان 1- درمناطق بادگیر ساختمان ها را گنبدی بسازید 2- با کاشتن گیاهان خطر شن های روان راتا حدی کاهش دهید 3- در منزل مواد آتش زا را ذخیره نکنید 4- کیف کمک های اولیه همیشه آماده باشد
هنگام وقوع طوفان 1- خونسرد باشید 2- درها را با بست های قوی محکم کنید 3- جریان برق وگاز وآب را قطع کنید 4- از مقابل در وپنجره دور شوید 5- برای تقویت پنجره ها از نوار چسب استفاده کنید .
بعد از وقوع طوفان 1- در صورت نیاز از دیگران کمک بخواهید 2- از سیم های برق آویزان دور شوید 3- ازمنطقه ی خسارت دیده دور شوید 4- برای کسب اطلاعات بیشتر به رادیو گوش دهید

قبل از وقوع رعد وبرق 1- یک زنجیر از انتهای وسایل نقلیه آویزان کنید به نحوی که با زمین تماس داشته باشد . 2- در بالای ساختمان های بلند یک میله فلزی به نحوی که انتهای آن با زمین تماس داشته باشد وصل کنید .
هنگام وقوع رعد وبرق 1- هنگام رعد وبرق در منزل بمانید 2- از در وپنجره و وسایل الکتریکی دور شوید 3- دو شاخه های وسایل برقی را از پریز بیرون بکشید . 4- از بالای تپه ها ونقاط مرتفع دور شوید 5- از وسایلی مانند دوچرخه وموتور سیکلت استفاده نکنید .
پاسخ پرسش 1 صفحه ی 62
1 ایست قلبی – عروفی 2 زخم و خونریزی 3 سوختگی 4 شکستگی و در رفتگی
پاسخ پرسش 2 صفحه ی 62
یک نفر یک نفر کمک های اولیه وبعد کمک های ثانویه
یک نفر یک گروه کمک به افرادی که دچار عارضه ی شدیدشده اند وسپس رسیدگی به افرادی که کمتر آسیب دیده اند .
یک گروه یک نفر یا یک گروه تقسیم وظایف برای انجام دادن کمک های اولیه وسپس اقدامات ثانویه به ترتیب اولویت
پاسخ پرسش 3 صفحه ی 62
الف – جمعیت هلال احمر ب – آتش نشانی
پاسخ پرسش 4 صفحه ی 63
هوشیار الف – کسب اطلاعات از وضع جسمی مصدوم ب – انتقال به فضای مناسب پ – بررسی علایم حیاتی ت – انجان دادن اقدامات درمانی با توجه به اولویت های امدادی
بی هوش الف – انتقال مصدوم به فضای مناسب با رعایت نکات ایمنی ب – ثبت گزارش از حالات جسمی مصدوم پ – اطلاع به مرکز امدادی ت – بررسی وضعیت علایم حیاتی مصدوم ث – انجام دادن عملیات امدادی برای به تاخیر انداختن مرگ مصدوم
پاسخ پرسش 5 صفحه ی 63
هوشیار علایم علایم حیاتی فرد مصدوم را مورد بررسی قرار می دهند
اقدام های رفع علایم در صورت اختلال هریک از علایم حیاتی اقدامات خاص خود را برای نجات مصدوم انجام می دهیم .
بی هوش علایم علایم حیاتی فرد مصدوم را مورد بررسی قرار می دهند
اقدام تقویت علایم حیاتی اگر مصدوم به تنفس مصنوعی وماساژ قلبی نیاز دارد شرایط لازم را برای دادن تنفس مصنوعی وماساژ قلبی فراهم می کنیم .
پاسخ فعالیت های تکمیلی صفحه ی 63
1= درجه حرارت بدن – تعادل بین گرمای مصنوعی و گرمای تولید شده در بدن را درجه ی حرارت طبیعی بدن گویند . درجه ی حرارت طبیعی بدن 37 درجه است که از راه های دهان وزیر بغل ومقعد اندازه گیری می شود .
2= نبض = به دنبال هر ضربان قلب حرکت موجی خون باعث ایجاد نبض در سرخرگ ها می شود . نبض در محل هایی که سرخرگ ها از روی استخوان عبور می کند وبه پوست نزدیک است . بهتر لمس می شود . محل های لمس نبض = کشاله ی ران – گردن – گیجگاه – مچ .
3= تنفس = عمل تنفس شامل دو قسمت دم وبازدم است . تعداد تنفس در افراد بالغ 12-20 بار در دقیقه است .
4= فشار خون – نیرویی راکه برجداره ی سرخرگ ها وارد می شود فشار خون می گویند . بردو قسمت الف – فشارخون بالا ب – فشار خون پایین است
پاسخ خود آزمایی صفحه ی 63 صفحه ی 11
1- دادن مواد آشامیدنی به مصدوم - شیون وگریه زاری - حرکت دادن مصدوم بدون رعایت مشکلات جسمی او وشرایط حادثه - عدم جمع آوری اطلاعات کلیدی ومهم از وضع مصدوم .
پاسخ جدول صفحه ی 64
علایم ونشانه های آسیب الف – درد شدید – تورم وتغییر شکل عضو ب – خارج شدن استخوان شکسته از پوست پ- حساسیت عضو در برابر لمس کردن ت – تغییر شکل مفصل واطراف آن در مقایسه با مفصل سالم
اقدامات امدادی الف – دعوت مصدوم به آرامش ب – ثابت نگه داشتن عضو به کمک آتل پ – بررسی نبض ت – خودداری از جا انداختن شکستگی ث – کنترل علایم حیاتی ح- انتقال به مراکز درمانی
پیش گیری مراقبت کافی در هنگام حرکت برروی سطوح صاف ولیز وبالا رفتن وپایین آمدن از بلندی
پاسخ جدول صفحه ی 65
علایم ونشانه های آسیب احساس سرما ولرز و کبودی دور لب وانگشتان - تکلم آهسته وسخت - گیجی و خواب آلودگی - خستگی مفرط
اقدامات امدادی بدن را به تدریج وارد آب گرم کنید بهتر است دست ها وپاها بیرون از آب گرم باشند – اجازه ندهید مصدوم بخوابد .
پیش گیری جلوگیری از مرطوب شدن لباس ها - وجود پوشش مناسب وگرم در مکان های خیلی سرد
پاسخ جدول صفحه ی 66
علایم ونشانه های آسیب خشکی دهان و قرمزی پوست – سردرد وسر گیجه – تهوع واستفراغ – نبض سریع
اقدامات امدادی خنک کردن بدن به کمک آب خنک وقرار دادن آن در معرض باد – ماساژ ندادن اندام ها – قراردان پاها کمی بالاتر – دادن مایع orsبه مصدوم
پیش گیری خود داری از فعالیت های شدید در مکان های گرم وبسته یا مکان های گرم ومرطوب
پاسخ جدول صفحه ی 67
علایم ونشانه های آسیب درد شدید عضلات - بی هوشی کوتاه مدت – سوختگی موضعی پوست در نقطه ی ورود وخروج برق – در رفتگی مفاصل
اقدامات امدادی قطع منبع برق – اعزام به مراکز درمانی – قطع سیم برق از بدن به کمک چوب خشک وبلند – پانسمان سوختگی ها – مراقبت شدید در جابه جایی مصدوم
پیش گیری عدم استفاده از وسایل برقی در محیط های مرطوب – عدم نصب پریز برق در قسمت های پایین دیوار – خودداری از کار با وسایل برقی با دست خیس – نصب کلیدهای برق دور از محل های مرطوب
پاسخ جدول صفحه ی 68
علایم ونشانه های آسیب مار – جای دو دندان نیش روی پوست - تورم وقرمزی ودرد شدید – ترس شدید واضطراب وهیجان – وجود تاول در محل گزش - خونریزی داخلی یا خارجی . عقرب = درد بسیار شدید موضعی – بی قراری – اختلال در گفتار – خارش وتنگی نفس
اقدامات امدادی دادن آرامش به مصدوم – شست و شوی عضو با آب وصابون - اعزام به مراکز درمانی - قراردادن عضو پایین تر از سطح قلب – بانداژ محدود کننده در بالای محل گزش – عدم تجویز مسکن – ماساژ ندادن عضو – عدم کمپرس سرد محل گزش – عدم استفاده از باند محدود کننده – خارج کردن حلقه وانگشتر از اطراف محل گزش (دو مورد آخر خاص عقرب گزیدگی )
پیش گیری مار = استفاده از شلوار وچکمه و دستکش ولباس آستین بلند در مناطقی که احتمال دارد مار وجود داشته باشد . عقرب = پاشیدن نفت وسموم مناسب در اطراف دیوارها – خودداری از راه رفتن با پای برهنه در محیط باز – خودداری از انباشتن چوب وعلوفه در اطراف محیط مسکونی
پاسخ جدول صفحه ی 69
علایم ونشانه های آسیب درد وقرمزی وتورم در ناحیه ی گزیده شده – خارش – احتمال خس خس سینه وتنگی نفس – احتمال شوک وبی هوشی
اقدامات امدادی بررسی عملکرد قلب وتنفس – خارج کردن نیش با نوک ناخن ها یا پنس – شست و شو با آب وصابون – اعزام به مراکز درمانی – خارج کردن انگشتر یا دست بند از انتهای محل گزش
پیش گیری افرادی که با زنبور سر وکار دارند باید از ماسک مخصوص ودستکش وجوراب استفاده کنند .
پاسخ پرسش های صفحه ی 71
1 آتش سوزی اتفاق افتاده است .
2 بی دقتی ساکنان در مورد نکات ایمنی – نداشتن اطلاعات درباره ی پیش گیری از آتش سوزی – بی دقتی سازندگان ساختمان .


پاسخ پرسش 3 صفحه ی 72 صفحه ی 12
الف افراد محبوس شده در ساختمان
ب افراد نجات یافته
پ نیروهای امدادرسان به غیر از آتش نشانی (نیروی انتظامی – اورژانس )
ت نیرو های آتش نشانی
پاسخ پرشس 4 صفحه ی 72 ( درمتن سوال کلمه ی گروه های برداشته شود به جای آن حاضر در محل نوشته شود . کلمه ی دیده حذف شود )
الف افراد محبوس شده در ساختمان ضمن خون سردی به دستورات افراد متخصص توجه کرده وآن ها را رعایت کنند .
ب افراد نجات یافته باید آتش نشان ها را از چگونگی بروز حادثه مطلع کنند .
پ نیروهای انتظامی باید مردم را از صحنه ی آتش سوزی دور کنند وبه سرعت به وظایف خود بپردازند .
ت نیروهای آتش نشانی باید با توجه به وظایف خود به سرعت به نجات جان مصدومان وخاموش کردن آتش اقدام کنند .
پاسخ پرسش 5 صفحه ی 73
5 نقش اصلی را در بروز حوادث دارد . کلیه ی حوادث از بی احتیاطی ناشی می شوند . این بی احتیاطی می تواند از آتش بازی بچه ها تا بی توجهی به ساختار ایمنی ساختمان باشد .
پاسخ فعالیت 1 صفحه ی 73 کتاب
الف – عدم امکانات امدادی ب – آگاهی نداشتن از نحوه ی امداد پ – ایجاد محدودیت های رفاهی ت – تخریب فضاهای فیزیکی
پاسخ خود آزمایی صفحه ی 73 کتاب
الف – از دست رفتن سلامت روحی وجسمی افراد خانواده ب – از دست رفتن مال ودارایی خانواده پ – به وجود آمدن وقفه در روند عادی زندگی روزمره ت – محرومیت خانواده از اجرای برنامه های آتی زندگی
پاسخ پرسش های صفحه ی 74 کتاب
1 مثلثی رسم کنید وروی هر ضلع آن این کلمات رابنویسید الف - ماده ی سوختنی ب – حرارت پ – اکسیژن .. مثلث های طرف اول هر کدام یکی از عوامل بروز آتش سوزی رانشان می دهد در حالی که مثلث طرف دوم همه ی عوامل بروز آتش را نشان می دهد.
2 مثلث آتش
3 قطع کردن هریک از عوامل تشکیل دهنده ی مثلث آتش باعث خاموش شدن آتش می شود .
پاسخ جدول صفحه ی 75 کتاب
1 مواد خشک سرد کردن آب
2 سیالات
قابل اشتعال مایعات خفه کردن پودر آتش نشانی – کف آتش نشانی
گازها قطع جریان گاز بستن شیر عبور جریان گاز
3 ادوات برقی قطع برق استفاده از خاموش کننده ی متناسب
4 فلزات قابل اشتعال سرد کردن وخفه کردن وسیله ی درحال سوخت ماسه ی خشک – پودر آتش نشانی
پاسخ تصاویر صفحه ی 75 کتاب
تصویر 1 پاشیدن آب روی آتش باعث سرد شدن ماده ی سوختنی می شود . ( قطع حرارت )
تصویر 2 با بستن شیر گاز از خروج گاز جلوگیری می کنیم ( قطع ماده ی سوختنی )
تصویر 3 کف آتش نشانی مانع رسیدن اکسیژن به ماده ی سوختنی می شود . ( قطع اکسیژن – خفه کردن )
پاسخ فعالیت تکمیلی صفحه ی 76 کتاب
برای ایجاد آتش حرارت عامل تعیین کننده است ولی اگر میزان حرارت کافی نباشد مانند آن است که عامل مذکور وجود ندارد . بنابراین در کلاس حرارت به میزان کافی وجود ندارد .
پاسخ خودآزمایی صفحه ی 76 کتاب ( سوال 1)
فرش مواد خشک سدیم فلزات قابل اشتعال گازوئیل سیالات قابل اشتعال
الکل سیالات قابل اشتعال مقوا مواد خشک گاز شهری سیالات قابل اشتعال
تلویزیون ادوات برقی مبلمان مواد خشک رایانه ادوات برقی
پاسخ سوال 2 صفحه ی 76 کتاب
حباب های کف آتش نشانی در مقابل حرارت مقاوم اند وبا نشستن برروی مایعات قابل اشتعال به علت سبک تر بودن از مایعات مذکور روی آن ها را می پوشانند ومانع رسیدن اکسیژن به آتش می شوند .

پاسخ پرسش های صفحه ی 78 کتاب ( جدول این صفحه را به شش قسمت تقسیم کنید ) صفحه ی 13
1 آتش گرفتن اشیای قابل اشتعال در کنار شومینه – اتصال برق – آتش بازی بچه ها – انتشار گاز – اتو – بخاری برقی – واژگونی شیشه ی الکلی وآتش گرفتن آن
2 آتش سوزی از طریق آتش گرفتن اشیا- مبلمان